Association Maison Populaire de Genève

Accueil du site > Appels urgents > Un soldat turc lance une grenade sur des enfants

Un soldat turc lance une grenade sur des enfants

Cenevre’de polise taş atan Kürt çocuğu ne kadar ceza aldı ?

mercredi 26 mai 2010, par Maison Populaire de Genève

Un enfant de 13 ans, Oğuzcan Akyürek, est mort et cinq (Nurullah Erçiçek (10), Yunus Yaman (12), Seyfullah Erçiçek (12), Doğukan Meşe (13) et Rıdvan Coşan (12) ) autres ont été blessés dans l’explosion d’une bombe pendant qu’ils jouaient à l’extérieur d’une caserne de l’armée turque, a rapporté mardi un responsable local.

Murat Durmaz, Maire de la ville d’Özalp, située dans l’Est du pays à la frontière avec l’Iran, a précisé que les cinq blessés ont été hospitalisés dont trois dans un état critique. L’explosion a eu lieu à l’extérieur du périmètre des casernes de l’armée turque, a-t-il précisé.

D’après les témoins, un soldat a pris la fuite peu après l’explosion.

"Selon Monsieur Durmaz, un soldat aurait jeté la bombe parmi les enfants en train de jouer. Un témoin oculaire âgé de 29 ans a assisté à la scène et il est actuellement entendu par le procureur chargé de l’instruction. D’après ce témoin, un soldat a jeté la bombe parmi les enfants avant de prendre la fuite. Le témoin se trouve actuellement au Ministère public pour être entendu sur le déroulement des faits.

L’explosion a eu lieu à une distance d’un mètre des chaînes démarquant la zone militaire. Trois heures après l’explosion, les soldats sont venus sur place, indifférents, ils sont repartis dans la caserne.

Monsieur Durmaz a également précisé que la caserne est située au milieu du quartier de Cumhuriyet. Placée au milieu du quartier, elle ne vise pas la protection de la population, au contraire elle met les civils en péril.

L’explosion s’est produite à un mètre de la zone séparant la caserne du reste du quartier. Dans la caserne, il y a également une zone de tir. Pourquoi prévoir une zone de tir au sein d’un quartier ? Les murs des maisons aux alentours de la caserne sont troués de projectiles a-t-il précisé Durmaz.

Yunus Yaman, blessé lors de l’explosion, a décrit ainsi les faits à ses parents : « Nous étions assis avec des amis, soudain j’ai vu un soldat arriver depuis l’entrée principale et je l’ai entendu dire : « nous avons jeté la bonne chose ».

A noter que, outre ces arrestations et condamnations inadmissibles, selon les organisations de défense des droits de l’homme en Turquie, 345 enfants kurdes ont été tués par les forces de l’ordre durant ces 20 dernières années.


Cenevre’de polise taş atan Kürt çocuğu ne kadar ceza aldı ?

28 Kasım 2009 cumartesi günü İsviçre’nin Cenevre Kantonunda, Dünya Ticaret Örgütü (WTO-OMC ) toplantıları protesto edilmişti. Bu protesto gösterileri sırasında, bankaların, saat, mücevher ve lüks mağazaların vitrinleri kırılmış, onlarca lüks araç yakılmış ve tahrip edilmişti.

Protestocularla polis arasındaki çatışmalar saatlerce sürmüştü. Polis 30 fazla kişinin gözaltına alındığını açıklamıştı.

Gözaltına alınanlardan biriside 17 yaşında bir Kürt çocuğuydu. Gösteriler esnasında bir mağazanın önünde beklerken polisin copundan nasibini alan çocukta protestoculara katılarak o da polislere taş atmaya başlıyor. Attığı taşlardan birisi bir polise isabet edince BİNGO diye bağırıyor, arkasından gelen sivil polisler çocuğu etkisiz hale getirirken onlarda çocuğa BİNGO diyorlar. Tabii bizdeki gibi şiddet yok, kol kafa kırmada yok ama kelepçe takılıyor. Çocuk saat 16:00 da gözaltına alınıyor, ailesine hemen telefon ediliyor ve akşam saat 18:00 de sadece çocuğun evindeki odası aranıyor ve ailesine çocuğun 24 saat gözaltında tutulacağını, yarın çocuk mahkemesine çıkarılacağını ve mahkemenin çocuğun serbest kalıp kalmayacağına karar vereceğini ve de çocuğun ailesine kontak için birde telefon numarası bırakılıyor.

Çocuğun ailesi beni arayıp, kaygılarını dile getirmişti. Döverler mi ? İşkence yaparlar mı ? Kötü muamele görür mü ? Çocuğumu hapise atarlar mı ? Kaç ay ? Kaç yıl ceza alır ? vs...

Cenevre Halkevi adına kendilerine bırakılan telefonu arardım ve çocuk hakkında bilgi talep ettim, aileye söyleneler bana da tekrarlandı ve kaygılanmaya gerek olmadığını, yarın duruşmaya çıkmadan önce bizi bilgilendireceklerini, mahkemenin aileyle de görüşmek isteyeceklerini söylemişlerdi.

Tam 24 saat sonra, 29 Kasım 2009 pazar günü saat 16:30 nöbetçi çocuk mahkemesi başladı.

Gerekli kişisel bilgiler sorulduktan sonra, Savcı çocuğa polise niçin taş attığını sordu ?

Çocuğun yanıtı ; polis durup dururken bana copla vurdu, bende sinirlendi ona taş attım,

Savcının ikinci sorusu ; okulda derslerin nasıl ? Yanıt ; iyi,

Savcının üçüncü sorusu ; okuyunca ne olmak istiyorsun ?

Çocuğun yanıtı ; polis, savcı, hem polis olmak istiyorsun

Hem de polise taş atıyorsun, oldu mu şimdi ? Niye taş attın ?

Çocuğun yanıtı ; söyledim ya, polis de beni dövdü.

Savcının kararı :

Ders notlarını gösteren karneni en geç bir hafta içinde bana getireceksin ve her dönem sonunda karneni tekrar görmek istiyorum, notlarda düşme olmayacak, başarılı olacaksın,

Mahkeme devam edecek ve büyük ihtimalle ceza alacaksın, çünkü yaptığın yasalar göre suç,

Bir daha aynı suçu işlemeyeceksin,

Şimdi seni serbest bırakıyorum ve çocuğu ailesine bizzat savcı teslim etti ve çıkış kapısına kadar da refakat etti.

Geçen günlerde polise taş atan Bingocu Kürt çocuğun mahkemesi sonuçlandı. Mahkeme çocuğun bir kamu kuruluşunda 3 gün (günde 8 saat) temizlik işleri yapmakla cezalandırdı.

Sorduk, soruşturduk, yetişkin olmayan, 18 yaşın altındaki bir çocuğun polise taş atmasının en ağır cezası nedir, en fazla 3 ay hapis. Eğer çocuk ilk kez bir suç işlemişse o da affediliyor.

Başbakan Erdoğan : Güvenlik güçlerimiz çocuk da olsa, kadın da olsa, kim olursa olsun, gereken yapılacaktır talimatından sonra bu ülkeden binlerce çocuk polise taş attıkları gerekçesiyle, güvenlik güçleri tarafında kolları, kafaları ve bacakları kırıldı, bedenlerine sıkılan onlarca kurşunlarla, patlayan bombalarla öldürüldüler ve yaşlarında kat be kat cezalara mahkum edildiler,resmi rakamlara göre 2700 çocuk cezaevlerinde, binlercesi e yargılanıyor. Tabi Cemil Çiçeğe göre onlar bunu hak ediyorlar, Çünkü aslında ’Onlar Çocuk’ değiller.

Cenevre Halkevi

http://firatnews.com/index.php ?rupel=nuce&nuceID=27043

http://www.taraf.com.tr/haber/isvicre-de-bir-cocuk-tas-atti.htm


Suivre la vie du site RSS 2.0 | contact | liens | plan du site | espace privé | SPIP