Association Maison Populaire de Genève

Accueil du site > La Peine de mort > Mehmet KAMBUR

Mehmet KAMBUR

29 jANVIER 1983 izmit la nuit

jeudi 29 janvier 2004, par Maison Populaire de Genève


12 Eylül Askeri darbesi yönetiminin İzmit Kapalı Cezaevi’nde idam ettiği Mehmet Kambur’un son mektubu 26 yıl sonra eşine teslim edildi. 22 Temmuz 2009

Mehmet KAMBUR’un idam Gecesi Ailesine yazdigi son mektubu

29 Ocak 1983

İdam edilen Kanbur’un eşi : Evren ölmeden yargılansın ANF12:44 / 22 Temmuz 2009 ANKARA - 12 Eylül Askeri darbesi yönetiminin İzmit Kapalı Cezaevi’nde idam ettiği Mehmet Kambur’un son mektubu 26 yıl sonra eşine teslim edildi. Mektubu teslim alan Kanbur’un eşi Zeynep Kanbur, 12 Eylül askeri darbesinin mimarı Kenan Evren’in ölmeden önce yargılanmasını istedi.

29 Ocak 1983’te İzmir Kapalı Cezaevi’nde idam edilen dört kişiden biri olan Mehmet Kanbur’un idam edilmeden on dakika önce kaleme aldığı mektup, 26 yıl sonra ailesine teslim edildi. Mektubun teslimi için Mülkiyeliler Birliği’nde yapılan basın toplantısına aynı anda idam edilen Erdoğan Yazgan’ın kardeşi Fatoş Yazgan, Mehmet Kanbur’run eşi Zeynep Kanbur, kardeşi Süleyman Kanbur, ablası İsraf Karabulut, 78’liler Federasyonu Başkanı Ruşen Sümbüloğlu ve çok sayıda sivil toplum örgütü temsilcisi katıldı.

KENAN EVREN’E YARGILANMADAN ÖLÜM YOK !

Toplantı sırasında bir dakikalık saygı duruşuyla birlikte Mehmet Kanbur’un son mektubu okundu. Ardından bir konuşma yapan Devrimci 78’liler Federasyonu Başkanı Sümbüloğlu, “Kardeşlerimizin idama giderken yazdıkları düşünce ve duygularının ailelere, arkadaşlarına, kamuoyuna ulaşmasının bu şekilde önlenebileceğini düşündüler” dedi.

İdamdan önce son mektuplarını yazmaları için Kanbur ve arkadaşlarına on dakika verildiğini belirten Sümbüloğlu, “O on dakika içinde bırakıp gidecekleri hayata dair kaleme aldıkları her sözcük bugün bizlerin onuru oldu” diye konuştu. Tozlu raflara konulan mektuplardan önce Ömer Yazgan’ın sonra Ramazan Yukarıgöz’ün mektubunu çıkardıklarını, son olarak da Mehmet Kanbur’un mektubunu çıkardıklarını belirten Sümbüloğlu, şunları kaydetti :

“Ama bizler biliyoruz ki, alıkonan bu son mektuplar bize faşizmin eli kanlı temsilcisi ve uygulatacısı Kenan Evren’in ve diğer suç ortaklarının, oluşturdukları suç örgütlerinin, ucu bugünlere kadar uzanan çetelerin, cinayet timlerinin yaptığı her şey için, faili meçhuller, kayıplar, suikastlar, yok etmeler için halka hesap verecekleri bir anın er ya da geç y aratılacağını da haber veriyor. Mehmet Kanbur’a, Ömer Yazgan’a, Erdoğan Yazgan’a, Ramazan Yukarıgöz’e aramızdan alınan bütün kardeşlerimize sözümüz var. Darbeciler bize hesap verecek. Bu kadar net ve açık. ‘Yargılanırsam intihar ederim’ diyen faşist Kenan Evren’e yargılanmadan ölüm yok.”

GECE YARISI CENAZE GÖMMEK NEREDE GÖRÜLMÜŞ

Kanbur’un eşi Zeynep Kanbur da düşüncelerini şu şekilde dile getirdi :

“Onlar bizi yargılamadan astılar. Kenan Evren mutlaka yargılanmalıdır. Bir çocuğun babasının idam ağacını araması kadar z or bir dorum yoktur. Benim çocuğum mezarlığa gittiğimizde ağaçlara bakarak, acaba benim babamı hangi ağaçta idam ettiler diye soruyor. Mehmet’in idamından sonra Türkiye’ye küstüm ve Avrupa’ya gittim.”

Kanbur’un ablası İsraf Karabulut ise, “Rütbeli biri gece yarısı bize ‘cenazenizi gömün’ dedi. Müslüman bir ülkede gece yarısı cenaze gömmek nerde görülmüş ? Kardeşimin ve arkadaşlarının hiçbir suçu yoktu. Tek suçları halklarını savunmaktı. Ağlamayacağız, faşist cuntanın karşısında dimdik duracağız. Kenan Evren ve dönemin generalleri yargılansın, yargılanmadan ölmesin” diye konuştu.

KANBUR’UN 1983’TE YAZDIĞI MEKTUP :

Mehmet Kanbur’un idam edildiği 29 Ocak 1983 tarihinde elyazısıyla kaleme aldığı mektup şöyle :

“Değerli karıcığım. Biz tarihi son görevimizi yerine getirirken, seni görmek isterdim. Öyle sanıyorum ki hiç haber verilmedi. Veya göstermelik olarak, bilinçli, gecikeceğiniz şekilde haber gönderildi. Bu namussuzlardan farklı bir şey de beklenmez. Göremedim diye üzülmene hiç gerek yoktur. Senden bunu beklerim. Ben hayatım süresince özellikle birlikte olduğumuz zamanlarda gerçek anlamda belli şeyler anlatmaya çalıştım. Ve bu uğurda gücüm oranında üzerime düşen görevleri yerine getirmeye çalıştım. Son olarak da halkımın mutluluğu uğruna canımı severek feda ediyorum. Bu görevimi yerine getirirken size ve halkıma layık olmaya çalışacağım. Son nefesimi verirken dahi köhne düzenin celladına fırsat vermeden halkımın mutluluk sloganını haykıracağım. Bundan hiç kuşkunuz olmasın. Senin bundan sonra özel yaşamın hakkında bir şey söylemek istemiyorum. Sana güveniyorum. Tek başına yapayalnız kalsan dahi doğruluktan, dürüstlükten ayrılmayacağına, namusluca yaşamını sürdüreceğine inanıyorum. Ayrıca sana ve halkıma armağan ettiğim Murat’a da yeterli ilgi göstereceğine, halkına yararlı olacak şekilde yetiştireceğine eminim. Akyazı onurumuz. Yolumuz Akyazı’da düşenlerin yoludur. Devrimciler öldü, yaşasın devrim. Kahrolsun faşizm. Tek yol devrim.”

http://www.firatnews.com/index.php ?rupel=nuce&nuceID=11398

Portfolio

Mehmet Kambur'un Ailesine yazdigi son mektubu 29 Ocak 1983 Mehmet Kambur un son sozleri

Suivre la vie du site RSS 2.0 | contact | liens | plan du site | espace privé | SPIP